Couscoussallad med rostade morötter, kikärtor och blomkål

En sallad är perfekt att förbereda på sommaren

Att jag har som en liten fetish för matiga sommarsallader är knappast någon nyhet om du är en återkommande besökare här i Landleys kök. Jag älskar at göra mättande sallader på morgonen och sedan plocka fram på kvällen när vi ska äta. Då är det bara att komplettera med kött, fisk, kyckling eller något vegetariskt som man lägger på grillen. Jag lagar helst mat på morgonen för då är jag som mest motiverad. Senare på dagen är det kanske för varmt för att hålla på och joxa med maten, eller så är jag mitt uppe i något annat som jag inte vill avbryta. Då är det perfekt att ha nästan hela middagen klar.

Matig sallad med couscous

I mina matiga sallader har jag gärna någon kolhydrat i form av ris, potatis eller något gryn. I denna couscoussallad med rostade morötter, kikärtor och blomkål är det couscousen som får stå för kolhydraten. För att den ska bli ännu mer mättande har jag också i kokta kikärtor på burk, morötter och blomkål som jag rostar på en plåt med lite kryddor. Det blir så gott när de får lite textur och massor av smak. När couscousen är kokt och grönsakerna rostats är det bara att blanda det hela med svartkål som som stekts i smör och soltorkade tomater. Denna sallad är en riktig Landleys-sallad må ni tro med några av de smaker jag gillar allra bäst.

Servera gärna det hela på ett riktigt tjusigt fat där man kan ta själv så blir det dekorativt och härligt. Grilla något gott till som en fin fläskkotlett, en bit lax eller torsk, kycklingfiléer eller något vegetariskt så som spetskål eller aubergine. Salladen har jag för övrigt dekorerat med blad från ringblomma. Och du, vet du vad. Denna sallad funkar så klart inte bara på sommaren. Varför inte svänga ihop den och ställa fram på julbordet som ett lakto-vegetariskt tillbehör?

» Här hittar du fler recept på goda, matiga sallader

Couscoussallad med rostade morötter, kikärtor och blomkål

Couscoussallad med rostade morötter, kikärtor och blomkål

För: 4 personer som tillbehör

1 tetra/burk kokta kikärtor (400g)
150g morötter
2 krm rökt paprikapulver
salt, svartpeppar
rapsolja
200g blomkål

3 dl couscous
8 bitar soltorkade tomater i olja
100g svartkål
1 stor klick smör

  • Skölj kikärtorna och gnugga morötterna rena. Skär morötterna till 4 cm långa stavar. Lägg ett bakplåtspapper på en ugnsplåt och sprid ut kikärtor och morötter. Pudra över rökt paprikapulver, salt och peppar. Skär blomkålen till små munsbits-träd och sprid ut ovanpå morötter och kikärtor. Ringla över lite olja och salta och peppra. Rosta i 200°C i 35 minuter. Vänd runt innehållet efter halva tiden.
  • Tillaga couscousen enligt anvisningen på förpackningen. Strimla de soltorkade tomaterna på längden.
  • Skär bort den grova mittnerven på svartkålen och strimla bladen. Smält en ordentlig klick smör i en stekpanna. Ha i svartkålen och stek den på medeltemperatur tills den mjuknat och blivit fint grön. Salta ett varv. Blanda de soltorkade tomaterna och svartkålen med couscousen. Lägg ut på ett fat och blanda med ugnsgrönsakerna.

Köp boken Vegomat : Från gryta och gratäng till pasta, paj och pirog

Gillar du receptet? Spara det som en favorit! Du hittar dina sparade favoriter om du klickar på det röda hjärtat i menyn högst upp på sidan.