Gräddig gryta med fläskytterfilé, champinjoner, äpple och grönpeppar

En god gryta till vardag och helg

Att svänga ihop en gryta till middag är smidigt och enkelt. Det passar också extra bra under hösten, vintern och våren eftersom rotsaker är i säsong den här tiden på året. Det här är en typisk höstgryta med rotsaker, champinjoner och fläskkött som smaksätts med ljus öl och grönpeppar. Tillsammans med grädde och äpple blir den krämig och fyllig och får en fint avrundad sötma. Jag serverar den med kokt potatis och svartvinbärsgelé, men vill man hellre ha något annat till går det så klart också bra. Exempelvis ris eller potatismos.

Ett recept från min första bok

Grytor – Lättlagat till vardag och helg Detta recept på gräddig gryta med fläskytterfilé, champinjoner, äpple och grönpeppar kommer ifrån min första bok Grytor – lättlagat till vardag och helg som går att köpa exempelvis hos Bokus.

Jag tar fläskytterfilé till denna gryta, och som bekant är fläskytterfilé samma sak som urbenad och ansad fläskkotlett som är tillskuren på längden. Man skulle alltså kunna säga att det är som hel kotlett i bit fast utan ben och fett. Vill man ha den lite festligare kan man byta exempelvis mot fläskfilé istället, men jag tar just kotlett eftersom detta kött blir saftigt och tål lite hårdare behandling.

Tips! Om du inte orkar hålla på att tvätta färska champinjoner kan du byta mot hela champinjoner på burk. Har du ingen mortel kan du krossa grönpepparkornen genom att lägga dem i en handduk och krossa dem med en glasburk.

» Här hittar du fler recept på goda grytor

Gräddig gryta med fläskytterfilé, champinjoner, äpple och grönpeppar

Gräddig gryta med fläskytterfilé, champinjoner, äpple och grönpeppar

För: 6 personer

1 stor gul lök
smör att steka i
400g färska champinjoner
2 vitlöksklyftor
1 kg fläskytterfilé
salt, peppar
500g rotselleri
3 morötter
2 små röda äpplen
2 msk torkade grönpepparkorn
33 cl ljus öl
5 dl vispgrädde
1/2 kruka persilja

  • Hacka löken och låt den mjukna i smör i en stekpanna. Lägg över den stekta löken i en gryta.
  • Tvätta och kvarta champinjonerna. Finhacka vitlöken. Stek i en stekpanna med smör tills svampen fått yta och färg. Salta ett varv. Strö över finhackad vitlök och stek ytterligare en minut. Lägg över i grytan.
  • Ansa fläskytterfilén om det behövs och skiva den i 2 centimeters tjocka skivor. Hetta upp stekpannan ordentligt och bryn skivorna i smör på båda sidor – ta lite i taget. Salta och peppra och lägg över i grytan.
  • Skala och tärna rotselleri. Tvätta och skiva morötterna. Kärna ur och tärna äpplena. Lägg allt i grytan tillsammans med grovt mortlade grönpepparkorn, ljus öl, grädde och hackad persilja. Låt grytan koka upp och låt den sedan puttra under gläntat lock i 45 minuter. Smaka av med salt och peppar. Servera gärna med kokt potatis och svartvinbärsgelé.

Köp boken Vegomat : Från gryta och gratäng till pasta, paj och pirog

Gillar du receptet? Spara det som en favorit! Du hittar dina sparade favoriter om du klickar på det röda hjärtat i menyn högst upp på sidan.