Grillad picanha är perfekt sommarmat
Så fort vädret tillåter grillar vi. I alla fall på helgerna. Jag har verkligen saknat de där härliga grillkvällarna då man kan stå i kvällssolen och laga middagen i uteköket. För några månader sedan köpte jag med mig en picanha som legat i frysen sedan dess. Jag har verkligen varit sugen på att grilla den och denna helg blev det äntligen dags. Picanha är en vanlig detalj i Brasilien. Där grillar man den hel med fettkappan vilket ger ett smakrikt och mört kött. Första gången jag åt picanha var det just en brasse som tillagade den.
Vad är picanha?
Men vilken del är egentligen picanha? I Sverige kallas denna detalj kort och gott för rostock med kappa. Den är alltså en del av rostbiffen vilken man får fram när man styckar denna anatomiskt, alltså efter hinnorna. Delen sitter bak på kossans rumpa och är en av de möraste detaljerna från detta parti. Jag tycker att picanha är godast att grilla, kanske för att själva grillningen hänger ihop med hela upplevelsen. Visst går det även att steka picanha, gärna i en grillpanna, eller att tillaga i ugnen.
Festligt och enkelt till helgen
Från Sydamerika kommer också den goda ört- och vitlöksbladningen chimichurri. Vad passar då inte bättre är att servera en grillad picanha med chimichurri, potatisklyftor och bea? Jag väljer färdig bearnaisesås som man köper – för att hålla det enkelt, men självklart kan man göra sin egen hemgjorda bearnaisesås.
För att få riktigt frasiga potatisklyftor tillagar jag dem i en airfryer. Då går det dessutom fort och drar mindre energi än i en ugn. Har du ingen airfryer lagar du potatisen i ugnen. Då är en ugnstemperatur på 225°C lagom och en tillagningstid på 40–45 minuter beroende på potatisklyftornas storlek. Servera middagen med ett glas vin till till så blir det som pricken över i.
» Här hittar du fler recept på goda helgrätter

Grillad picanha med chimichurri, potatisklyftor och bea
Chimichurri:
1/2 gul lök
1/2 kruka persilja
2 stora vitlöksklyftor
1 röd chilifrukt
2 msk rödvins- eller sherryvinäger
3 msk olivolja
salt, svartpeppar
Potatisklyftor:
6 fasta potatisar
olja + salt
Grillad picanha:
500g picanha
salt, svartpeppar, grillkrydda
olja
Tillbehör:
1/2 broccolihuvud (125g)
1 vitlöksklyfta, salt, svartpeppar
1 burk bearnaisesås
- Finhacka gul lök, vitlök, persilja och chili. Lägg allt i en skål och blanda med vinäger, olja, salt och peppar. Ställ svalt fram till servering.
- Tvätta potatisarna och skär dem till klyftor. Vänd runt potatisen med olja och lägg dem i korgen till airfryern. Tillaga på 190°C i 30 minuter. Rör om efter halva tiden. Om du gör potatisklyftorna i ugnen, tillaga dem i 225°C i cirka 30–40 minuter.
- Salta, peppra och pudra över grillkrydda på köttet. Ringla över lite olja och lägg köttet på grillen. Om du grillar med gasol, lägg köttet mellan gasolbrännarna så fattar det inte eld. Om du använder ved eller bricketter, grilla köttet när du fått bra glöd. Vänd köttet ett par gånger under grillningen och grilla till en innertemperatur på 52°C.
- Skär broccolin till mindre träd och lägg i en kastrull med vatten, en skivad vitlöksklyfta, salt och svartpeppar. Koka i 4 minuter. Servera med bearnaisesås.

Gillar du receptet? Spara det som en favorit! Du hittar dina sparade favoriter om du klickar på det röda hjärtat i menyn högst upp på sidan.