Krämig lasagne med kantareller
Lasagne måste vara en av de bästa rätterna som italienarna kommit på. För det första är det typiskt allt i ett-mat där allt lagas i en och samma form. Det i sin tur gör att man slipper massor av pannor och kastruller att diska när man har ätit upp. För det andra är det värmande och krämig mat – typisk comfort food – som passar utmärkt på hösten och vintern när det börjar bli kallt och ruggigt ute.
Denna kantarellasagne med skinka och getost är en god och ganska enkel lasagne att svänga ihop. Den kräver inte särskilt många ingredienser, i alla fall jämfört med de lasagner jag annars svänger ihop. För det mesta lagar jag vegetariskt lasagne, och då ska det i ett gäng med goda grönsaker. Denna lasagne innehåller färska kantareller, gul lök, getost. Till det adderar man krossade tomater och rör ihop en bechamelsås. På med två lager lasagneplattor och sedan är det klart. Jag serverar det hela med en enkel sallad till som får samsas med en skvätt balsamvinäger. Och inte att förglömma, rödvin i glaset.
Hur mycket väger stekt svamp?
Jag fryser ofta in svamp och så att jag har tillgång till denna härliga råvara året runt – inte bara på hösten. Då steker jag svampen tills vätskan försvunnit och har sedan i en klick smör som får steka in. Jag saltar och pepprar, ibland har jag även på lite vitlökspulver och eller lökpulver. När svampen svalnat portionerar jag ut svampen i små fryspåsar, väger dessa och sätter på en klisterlapp och sedan åker de in i frysen. Jag har utan några som helst problem använt svamp som varit åtta år gammal.
En del brukar undra om smöret härsknat, men det är inget jag märkt. Är det något man oroar sig för, och vet med sig att svampen ska förvaras länge, ja då är det ju bara att skippa smöret vis stekningen. Jag har som sagt aldrig märkt att det smakat konstigt, men jag brukar å andra sidan nästan alltid steka på den stekta svampen hastigt efter att den tinat ifrån frysen.
Svamp brukar tappa vikt efter att de är stekta. Trattkantareller brukar tappa ungefär tappa halva sin vikt medan kantareller tappar lite mindre. Självklart beror det också på hur hårt man steker svampen. Vill du laga detta recept med kantareller du har i frysen så motsvarar 400 gram färska kantareller ungefär 250–260g stekta kantareller.
» Här hittar du fler goda recept med svamp

Kantarellasagne med skinka och getost
Bechamelsås:
50g smör
3–4 msk vetemjöl
6 dl mjölk
salt, peppar, lökpulver
2 ägg
Övrig fyllning:
400g färska kantareller
2 gula lökar
200g getost
1 burk finkrossade tomater (400g)
2 tsk torkad oregano
120g rökt, skivad påläggsskinka
lasagneplattor
- Smält smör i en kastrull och vispa i lite mjöl och mjölk vartefter till en tjock sås. Smaka av med salt, peppar och lökpulver. Låt såsen svalna en aning och rör sedan i äggen.
- Rensa kantarellerna och dela de största. Stek kantarellerna i torr panna tills vätskan försvunnit. Ha i en klick smör som får steka in. Smaka av med salt och peppar. Ös över i en bunke. Hacka gul lök och låt den mjukna i smör på låg värme i en stekpanna. Blanda löken med svampen.
- Fördela ut ett lager svamp och lök i botten av en ugnsfast form. Skala och skiva getosten och fördela ut hälften ovanpå svampen. Häll på hälften av de krossade tomaterna och smula över oregano. Lägg ut skivor med skinka. Täck med lasagneplattor och skeda över hälften av bechamelsåsen. Upprepa proceduren och avsluta med bechamelsås på toppen. Grädda i 225°C i 40 minuter.

Gillar du receptet? Spara det som en favorit! Du hittar dina sparade favoriter om du klickar på det röda hjärtat i menyn högst upp på sidan.