Enkel paj med kyckling
Pajernas tid är här – våren och sommaren. Jag menar, hur gott och är det inte med paj? Och hur bra passar det inte som middag – både att bjuda på och att äta själv. Jag älskar paj och brukar spara denna goda anrättning till våren, sommaren och sensommaren. Nästan alltid när vi har gäster bjuder vi på paj till lunch. Det är ju perfekt att förbereda och att bara servera med en enkel sallad och ett glas rosévin till.
Denna gång när vi hade gäster blev det en kycklingpaj med rödlök, fetaost och oliver. Jag gör ofta vegetariska pajer men denna gång fick det bli en med kyckling. En större kycklingfilé räcker gott och väl och får samsas med grovt smulad fetaost, rödlök och urkärnade kalamataoliver.
Ättika i pajdegen gör den lättkavlad
Jag använder alltid ättika i min pajdeg. Det är ett gammalt husmorsknep som gör den följsam och att den binds ihop. Den blir också mycket lättare att kavla ut. Jag kavlar degen till en rundel och vänder degen några gånger under kavlingen. Sedan lossar jag degen, rullar upp den löst över kaveln och lägger ut över pajformen. På bilden ser man hur jag menar. I med ingredienserna och i med stanningen. Sedan är det bara att grädda pajen.
» Här hittar du fler recept på goda pajer

Kycklingpaj med rödlök, fetaost och oliver
Pajdeg:
125g smör, rumsvarmt
3,5 dl vetemjöl (210g)
1,5 tsk ättikssprit
0,75 tsk salt
2–3 msk vatten
Fyllning:
1 större kycklingfilé
salt, svartpeppar
1/2 rödlök
150g fetaost
1 dl urkärnade kalamataoliver
Stanning:
3 ägg
3 dl grädde
salt, svartpeppar
1 vitlöksklyfta
- Knåda ihop smör, vetemjöl, ättikssprit och salt med en matsked vatten. Häll i lite vatten vartefter tills degen fått lagom konsistens. Knåda ihop degen till en boll och låt den vila framme i 10–15 minuter. Kavla ut degen till en rundel och lägg i en pajform på cirka 26 cm ⌀. Nagga botten med en gaffel och ställ in formen i kylen i 30 minuter. Förgrädda pajskalet i 10 minuter i 200°C.
- Stek kycklingfilén hel på medeltemperatur tills den är genomstekt. Vänd den ett par gånger under stekningen och pudra över salt och peppar på slutet. Låt kycklingen svalna och trasa den sedan på längden med en gaffel.
- Hacka löken och smula fetaosten till medelstora bitar. Fördela ut allt i pajskalet.
- Vispa ihop ägg och grädde med salt, peppar och en pressad vitlöksklyfta. Slå stanningen över fyllningen och grädda pajen i 200°C i 40 minuter. Servera med sallad.

Gillar du receptet? Spara det som en favorit! Du hittar dina sparade favoriter om du klickar på det röda hjärtat i menyn högst upp på sidan.
Kan det verkligen stämma med 3/4 dl salt i pajdegen? Tror inte jag vågar prova det 🫣
Herre gud neeej :) Det ska vara tesked inte deciliter.
Mvh
Madeleine