Festligt recept med svamp
Dags att damma av ett av mina absoluta favoritrecept – lax i ugn med kantareller, äpple och soltorkade tomater. Hur gott som helst! Och förstås en perfekt rätt att bjuda på när man har gäster eftersom den både är festlig och färggrann. Den är också enkel att laga vilket gör den bra som bjudmat. Eftersom den går att förbereda, så pass att man gör moset och toppingen och bara värmer på, kan den lagas i förväg. Laxen bör dock gärna vara nylagad när den serveras så den inte blir torr eller är kall.
Vare sig man vill det eller inte så gör hösten till slut entré. Då är det dags för höstmat. Jag gillar denna säsong eftersom jag gärna traskar i skogen och plockar svamp. Här hittar du alla mina svamprecept. Jag tycker också att det är trevligt att laga lite rustikare mat som kanske inte alltid passar under våren och sommaren. Jag är verkligen ett fan av rustik mat. Någon formulerade mig matlagning som typiskt ”Lantliv Mat & Vin”, och jag är absolut beredd att hålla med. Detta är min favorittidning att bläddra i, och jag skulle säga att denna stil är lite av mitt signum.
Tips på vin till maten
Med denna fina hösträtt, som inte bara bjuder på krämig och knaprig struktur, utan också en massa god smak kan man lätt sätta piff på middagen. Servera gärna med en malolaktiskt jäst chardonnay med ekfatston. Den funkar också fint med ett lättare rödvin som en pinot noir. En verdejo kan också funka fint till. Alla recept med vintips hittar du här.
Har du inga kantareller att tillgå går det naturligtvis bra att byta mot exempelvis shiitake, ostronskivling, skogschampinjoner eller trattkantareller. Har du som jag svamp infryst? Då tar du 200g stekt svamp istället för 400g färsk. Den som vill äta köttfritt byter enkelt laxen mot vegetariska filéer, exempelvis quorn, eller serverar det hela med hemmagjorda vegetariska biffar.
» Spana gärna in alla de härliga recepten som passar till hösten
Lax i ugn med kantareller, äpple och soltorkade tomater
Blomkålsmos:
700g potatis
500g blomkål
2 dl creme fraiche
1 tsk äppelcidervinäger
salt, peppar
Lax i ugn:
400g färska kantareller
25g smör
10 bitar soltorkade tomater
10 cm purjolök
1 rött äpple
1 knippe persilja
800g laxsida
salt, peppar, vitlökspulver
Tillbehör:
1 knippe vaxbönor eller haricots verts
- Skala potatisen och skär till mindre bitar. Dela blomkålen till mindre träd. Ha ner blomkålen i saltat vatten och låt den koka i 5 minuter, ha sedan ner potatisen och låt det koka ytterligare 10-15 minuter eller till potatis och blomkål mjuknat. Slå av vattnet och mosa allt med en potatismosare. Rör i creme fraiche och smaka av med äppelcidervinäger, salt och peppar.
- Stek kantarellerna i en torr panna till vätskan försvunnit, ha då i en klick smör och låt det steka in. Smaka av med salt och peppar. Strimla soltorkade tomater och purjolök, kärna ut och hacka äpple, hacka persiljan.
- Lägg laxen i en ugnsfast form med skinnsidan nedåt, om den har skinnet kvar. Krydda och stick i en stektermometer. Fördela ut kantareller, purjolök, soltorkade tomater och persilja över laxen. Ställ in laxen i 200°C i vanlig ugn och låt den gå till den uppnått en innertemperatur om 54°C. Servera med kokta bönor.

Gillar du receptet? Spara det som en favorit! Du hittar dina sparade favoriter om du klickar på det röda hjärtat i menyn högst upp på sidan.