Södra Stations mustiga köttgryta

Gryta till söndagsmiddag

Söndagsmiddag på hösten innebär för mig ofta mustiga grytor och härliga långkok. Gärna också smakrikt och kryddigt med ett passande vin till. Den här grytan är av det enklare slaget och fylls med mört nötkött, kryddiga korvar och rökigt bacon. Visst är det kul att laga något som kräver lite mer engagemang och energi, men den här grytan är trots allt himla bekväm då den kan stå och puttra för sig själv i godan ro. Man måste inte alltid hålla på och trixa – även om man är ett riktigt ess i köket.

Mustig höstmat

Råvaror till grytaHar man en slökokare kan man förstås göra Södra Stations mustiga köttgryta i den, låt den då gå i cirka 4 timmar på det högsta läget. Bryn köttet och stek bacon och korvar innan det åker ner i slökokaren så de får yta och bra smak.

Korv, bacon och fransyska

Att den här maträtten fick det här namnet beror helt enkelt på att den lagades på Södra Station. Den är god och köttig med Södra Station style.

Servera gärna med en god chutney, gräddfil och en rustik brödbit. Korka upp vinet, samla vännerna och njut av en underbart skön söndagkväll i höstens tecken. Och ingen oro, den passar precis lika bra på vintern och på vårkanten när det fortfarande är kallt ute och man behöver något värmande i magen.

Södra Stations mustiga köttgryta

Södra Stations mustiga köttgryta

För: 6-8 personer

1 stor burk hela champinjoner
1+2 vitlöksklyftor
1 paket bacon
250g kryddig korv, ex Merguez
1 kg nötstek/fransyska
250g steklök
4 morötter
4 stänger stjälkselleri
4 dl porter
1 msk skånsk senap
1 msk äppelcidervinäger
2 tsk sambal oelek
3 msk lingonsylt
3 dl vispgrädde
2 msk ljus redning
salt, peppar, oregano, persilja, timjan

1. Hetta upp smör i en stor gryta. Lägg i champinjonerna och fräs dem ett par minuter tillsammans med en pressad vitlöksklyfta. Klipp baconet till breda remsor och ha ner dessa samt mindre korvbitar i grytan. Fräs allt till baconet inte längre är sladdrigt. Häll av allt i en skål.

2. Ansa köttet och skär det till mindre bitar. Skala steklökarna och skär bort båda ändarna. Hetta upp smör i grytan. Lägg i kött, steklökar och två hackade vitlöksklyftor. Se till att köttet får stekyta på alla sidor. Lägg sedan i hackad morot, selleri och den stekta baconblandningen. Häll på portern och låt det koka upp.

3. Rör ner senap, äppelcidervinäger, sambal oelek och lingonsylt. Slå på grädde och rör ner redningen. Smaka av med salt, peppar och torkade örter. Lägg på locket och låt grytan puttra på låg värme i cirka 1 timme.

Rekommenderat vin till: Robertson Pinot Noir (nr 75260)


Köp boken Vegomat : Från gryta och gratäng till pasta, paj och pirog

Gillar du receptet? Spara det som en favorit! Du hittar dina sparade favoriter om du klickar på det röda hjärtat i menyn högst upp på sidan.