Paprikaröra med chili och vitlök

Som en glutenfri mojo rojo

På sistone har jag gjort en massa olika röror och såser. Jag gör sällan det utan det blir oftast en burk med köpe-bea eller någon grillsås till maten (ja, även solen har sina fläckar). Ibland när jag är och handlar tänker jag att skulle testa någon ny sås, pillar lite på någon burk med färdig mojo eller annat och får sedan hejda mig – för det är ju trots allt så enkelt att göra själv. Så blev denna paprikaröra med chili och vitlök till.

Denna röra påminner lite om Mojo Rojo, men istället för bröd använder jag solrosfrön. Det gör den både glutenfri och lite nyttigare, sett utifrån kolhydratsperspektivet. Den är också helt vegetarisk och vegansk samt laktosfri. Om man vill göra en snabbare variant av paprikaröran kan man byta den röda paprikan mot samma mängd färdiggrillad röd paprika i olja (på burk). Vitlöken kan man pressa och värma med smör i mikron i 30 sekunder. Chilin fungerar fint otillagad men kan även bytas mot chiliflakes.

Vad passar den till?

Servera röran till stekt eller grillat fläskkött, till järpar eller pannbiffar, eller till något vegetariskt så som vegobiffar, falafel eller fritters. Den är även goda att kombinera till en vit sås gjord på yoghurt eller crème fraiche.

» Här hittar du fler recept på goda såser och röror

Paprikaröra med chili och vitlök

Paprikaröra med chili och vitlök

För: 4 personer som tillbehör

2 dl kokhett vatten
1 dl solroskärnor
1 stor röd paprika
1/2 röd chilifrukt
2 vitlöksklyftor
olja att steka i
0,5–1 tsk flytande honung
1 msk tomatpuré
0,5 dl olivolja
salt, svartpeppar

  • Koka upp vatten och slå över solroskärnorna. Låt stå i 15 minuter.
  • Kärna ur och dela paprikan till stora platta bitar. Skala vitlöken och halvera chilin på längden.
  • Värm lite olja i en stekpanna och lägg i paprika, vitlök och chili. Stek på låg värme tills allt mjuknat och fått lite yta. Vänd på allt flera gånger under stekningen. Det går även att grilla allt på låg temperatur, eller tillaga det i ugnen.
  • Lägg allt i en mixerbunke. Slå av vattnet från solroskärnorna och lägg i dem samt honung, tomatpuré, olja, salt och peppar. Mixa röran slät. Smaka av med mer salt och peppar om det behövs.
Madeleine Landley

Hej!

Jag heter Madeleine Landley och det är jag som skapar allt innehåll i denna blogg. Här bjuder jag på recept, mat- och vintips samt inspiration och smarta knep till köket – allt för att hjälpa dig laga enklare vardagsmat såväl som festliga recept till helg och fest. Har du frågor? Vill du ge beröm eller konstruktiv kritik? Gör det nedan i kommentarsrutan. Observera att alla bilder på sajten är upphovsrättsskyddade. Det innebär att man inte får ta dem och använda på annan plats eller i sociala medier.


Köp nya boken från Landleys kök: Husman – från lättlagat till lyx

Gillar du receptet? Spara det som en favorit! Du hittar dina sparade favoriter om du klickar på det röda hjärtat i menyn högst upp på sidan.